آروماتراپی و بازتوانی حافظه

آروماتراپی چگونه عمل می کند؟

بوها بخش های مختلف مغز را فعال می کنند. دانشمندان دریافتند :” یک روغن معطر مرطوب کننده می تواند اکسیژن سلولی را تا 21 درصد افزایش دهد” . همانطور که این مولکول ها به مغز می رسند ، آنها بر سیستم لنفاوی تاثیر می گذارند که با احساسات ، ضربان قلب ، فشار خون ، تنفس ، حافظه ، استرس و تعادل هورمون مرتبط است . به این ترتیب ، روغن های معطر می توانند تاثیری ظریف و در عین حال جامع بر بدن داشته باشند و حتی می توانند گردش خون را افزایش دهند.

زمانی که روغن های گیاهی روی پوست استفاده میشود ، این روغن ها در پوست جذب می شوند ، از آنجا که روغن ها در آب حل نمی شوند و به چربی بدن و مایعات بدن اضافه می شوند آنها به سیستم های بدن می رسند که آنتی اکسیدان ها را افزایش و قدرت ایمنی بدن فرد را بالا می برند.

علاوه بر ورد آنتی اکسیدان ها روغن های گیاهی که روی پوست استفاده می شوند، از طریق یک فرآیند به نام جذب احساسات خوب و سلامتی را به همراه می آورند همه بوها مثل همه صداها ، خواص مربط به خود را دارند. اگر آنها خصوصیات منحصر به فرد خود را نداشتند . قادر به تشخیص یک بو از یک بوی دیگر نبودیم.

از آنجا که مرکز درک بویایی بخشی از سیستم لیمبیک مغز است که با حافظه در ارتباط است در یک ارزیابی شناختی نشان داد بو محرکی بسیار قوی است و در آروماتراپی برای درمان نقش به سزایی دارد. به عنوان مثال رزماری نماد حافظه و عملکرهای مغزی در نظر گرفته و بر تقویت حافظه و قوای ذهنی اثر می گذارد و این گیاه با خاصیت ویژه خود می تواند گردش خون و دستگاه عصبی را تحریک کند و با تحریک فعالیت های شناختی در افراد سالخوره و افرادی که از اختلالات حاد از قبیل آلزایمر و یا زوال عقل رنج می برند مرتبط است. ارتباط قوی بین حافظه و قدرت بویایی وجود دارد و می تواند قدرت و کارایی حافظه را 60 الی 75 برابر افزایش دهد. در مجله بین المللی علوم و اعصاب به نقش آروماتراپی در عملکرد  شناختی مغز و کاملا اشاره شده است .

آروماتراپی و بازتوانی حافظه

مقدمه ای بر اهمیت حس بویایی و آروماتراپی

حس بویایی از حواس اولیه ماست. عصب بویایی تنها عصب مغزی است و با دنیای بیرون در ارتباط مستقیم است و با برخی از قدیمی ترین و عمیق ترین قسمت های مغز مرتبط است و می تواند واکنش های عاطفی و حتی فیزیکی را تحریک کند.حس بویایی به حافظه  فرد اجازه می دهد که خاطرات مکانی و فردی خود را به یاد آورد.

آروماتراپی یا “رایحه درمانی” به یکی از علوم کهن اطلاق می شود که در آن با استفاده از عطر و بویی که از عصاره قسمت های مختلف گیاهان به دست می آورند به درمان جسمی و روحی اشخاص می پردازند.این حوزه امروزه به عنوان یکی از شاخه های مهم علم پزشکی قلمداد می شود و نتیجه آن بهبودی ، ایجاد آرامش و تامین انرژی بالا در عموم افراد است . هنگامی که روغن های معطر مورد استفاده قرار می گیرند از طریق فولیکول های مو و غدد عرق نفوذ می کنند و جذب مایعات بدن می شوند.آنها نه تنها به کشتن باکتری ها و ویروس ها کمک می کنند بلکه باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شوند. مولکول های موجود در روغن های معطر به اندازه کافی کوچک هستند تا بتوانند از طریق پوست نفوذ کنند. مولکول ها از طریق اپیدرم (لایه بالای پوست)  به درم (لایه عمیق پوست) و رگ های خونی اجازه می دهند تا آنها در همه قسمت های بدن  نفوذ کنند.

روغن های معطر حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی و جلوگیری از ایجاد مواد زائد سمی در سلول های پوست کمک می کنند و منجر به کاهش علائم پیری می شوند. یکی از روش های موثر آروماتراپی این است که از طریق استنشاق ، روغن های معطر به داخل بدن نفوذ کرده و جذب می شود.

آروماتراپی

واژه آروماتراپی از دو تک واژه آروما به معنای عطر و تراپی به معنای درمان تشکیل شده است . از آنجایی که مواد اولیه تولید اسانس از گیاهان گرفته می شود  در زیر شاخه گیاه درمانی قرار می گیرد. آروماتراپی استفاده سیستماتیک از روغن های گیاهی است که به عنوان روغن های معطر برای درمان یا جلوگیری از بیماری شناخته می شوند. این روش شکلی از درمان مکمل است که برای درمان کلی فرد طراحی شده است . طیف وسیعی از اسانس ها دارای درجه های مختلف فعالیت ضدمیکروبی بوده و به نظر می رسد خواص ضد ویروسی ، غیر طبیعی ، ضد قارچ ، حشره کش و آنتی اکسیدان دارند.

برنامه های کاربردی آروماتراپی عبارتند از ماساژ ، برنامه های موضعی و استنشاق. آروماتراپی به طور معمول از طریق استنشاق یا به عنوان کاربرد موضعی استفاده می شود . به طور کلی آرومارتاپی عبارت است از استنشاق و استفاده موضعی از عطرهای گیاهی یا روغن های فراری که از عطر خالص گیاهان به دست می آیند و به عنوان نوعی از داروهای جایگزین که از آنها برای افزایش سلامت جسمی ، ذهنی ، عاطفی و معنوی استفاده می شود.

مزایای سلامت آروماتراپی

از بین بردن اضطراب و افسردگی ، افزایش سطح انرژی ، سرعت بخشیدن به رود بهبود ، درمان سردرد ، افزایش شناخت ، ایجاد خواب ، تقویت سیستم ایمنی ، کاهش درد ، بهبود هضم  افزایش گردش خون .

آروماتراپی می تواند به بهبود افسردگی ، تسکین اعصاب تحریک پذیر کمک کند و به طور کلی حالت ذهنی بهترین را فراهم سازد. مشخص شده است که روغن های آرامش بخش مانند اسطوخدوس ، نریمان شیرین ، عصاره آفتاب ، چوب صندل ، نعناع ، و پلانگ گل  با تحریک یک عنصر شیمیایی به نام سروتونین که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود . برای کمک به آرامش و ایجاد خواب موثر است . آروماتراپی باعث می شود که این روغن ها برای بهبود مشکلات مزمن مانند بی خوابی ، استرس و تنش بسیار ارزشمند باشند. دانشمدان مطرح کرده اند که احساسات مثبت و منفی می توانند شرایط پیچیده بدن ما را تغییر دهند و این تغییرات می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر سیستم ایمنی بدن باشد. در حال حاضر توسط دانشمندان ثابت شده است که روغن های معطر هم ذهن و هم بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا